Nová magnetická anténa OM0ET.
V současné době Pavol OM0ET prodává nový typ MLA - MC-20. Jedná se o vylepšenou verzi původního provedení V.04, je však jiné provedení tuneru, kondenzátor je zde na plošném spoji a rozsah ladění je prodloužený na celé pásmo 10 m. Je upravena také vazební smyčka - u původního vodiče byl zvýšený průřez, což má také příznivý vliv na účinnost MLA. MLA se dodává ve speciální přepravní krabici. Vše o tomto novém typu můžete najít na novém webu: www.om0et.com. Je tam kompletní dokumentace včetně návodu na sestavení a to i formou videa, také z používání a fotografie, též odkazy na You Tube , kde najdete velmi dobře zpracovaná instruktážní videa. Videa jsou hlavně z provozu.
Jedná se opět o lehké, skladné a snadno sestavitelné provedení, velmi vhodné pro venkovní aktivity a to i pěší, jako třeba SOTA a podobně. Na faceboku lze najít kladné zkušenosti i zahraničních majitelů a to i s výsledky, dosažené s touto MLA. MLA MC-20 je prakticky nejlevnější profesionálně vyráběná MLA s výbornými parametry, která nikoho nezklame. Je z osvědčených a kvalitních komponentů, které zaručí dlouhodobé používání.




Z podzimního setkání Frenštát pod Radhoštěm 2023.
Ovládání tuneru MLA podle EA7HVO

Magnetickou anténu /MLA/ je velmi vhodné pro praktické užívání vybavit nějakým dálkovým ovládánm tuneru MLA. Jako velmi vhodný se jeví projekt Josého EA7HVO, který umožňuje ovládat postupně několik MLA - podle software 3 nebo 4, při změně software podle mého návrhu vypracoval José variantu na 1 MLA. Tato konstrukce je vynikající řešení - jako hlavní jednotka je zde Arduino Uno spolu s CNC shieldem, k tomu LCD displej a enkodér. Software je řešen tak, že každá MLA má vlastní paměťové buňky - celkem 14, přičemž je zde dána výchozí pozice - zavřený kondenzátor a v paměti č.14 je pak konečná pozice - zcela otevřený kondenzátor, takže nemůže dojít k jeho poškození. Do pamětí si můžeme uložit pro každou MLA pozice pro jednotlivé bandy a tyto si označit i patřičnou frekvencí. Celé zapojení je jednoduché a popis je velmi dobře zpracovaný, včetně manuálu a v poslední době je doplněna i možnost 3D výtisku skřínky.
Já celou konstrukci zmenšil při použití Arduina Nano ve spojení s patřičnou destičkou CNC štítu /pro arduino nano/ která je osazena 2 ks pololu. Při použití pololu na nízké napětí pak je možno celé zařízení napájet z powerbanky, tedy napětím 5 V. Jak jsem zjistil a ověřil , je možno dát na druhou pozici krokový motorek a to s převodovkou a pak je možno tuto pozici použít na rotátor. Máme tak možnost ovládat jak ladění MLA, tak po přepnutí na druhou pozici i rotátor. I u rotátoru si můžeme nastavit pozice natočení podle nejčastěji používaných směrů . Na displeji si pak číselně můžeme zadat úhel natočení.
Celá konstrukce se nám pak vejde do podstatně menší krabičky a je tak vhodnější pro využití na portejblu.
Modifikovaná konstrukce s Arduino nano.

Původní konstrukce EA7HVO v modifikované skřínce tištěné na 3D tiskárně. Potřebné údaje k tisku tam José EA7HVO zadal. Stále se jedná o jednu z nejlepších konstrukcí k ovládání MLA.
Nové typy magnetických antén /MLA/
Olda OK2ER pokračuje ve vývoji nové koncepce řady MLA, která bude jednodušší, výrobně snadnější a přitom umožní použít v provozu výkon i kolem 80 W . Tato nová řada bude pod názvem MLA Smart. V řadě budou různé modely, které jsou ve vývoji , mezi jinými MLA, funkční od 1.8 do 25 MHz.
Toto video ukazuje funkci rotátoru MLA z dílny OK2ER. Je to další verze výše zobrazené antény
Toto dálkové ladění může být i vhodným doplňkem pro magnetickou anténu podle konstrukce OK2ER. Tímto řešením s krokovým motorkem a enkodérem je možno doplnit jakoukoliv MLA, tedy i v portable provedení a to tak, že je možno krokový motorek připojit jen jako adaptér s konektorem na síťový kabel.

Takto může vypadat deska elektroniky, zabudovat lze do vhodné krabičky spolu s enkodérem.
Antény MLA je možno vidět i na webu OK2ER - loop2er.cz, kde jsou i nové typy, včetně posledního modelu MLA Smart/RT/R, která je i s rotátorem a je zde jak ladění, tak i ovládání rotátoru pouze přes koaxiální kabel s novou ovládací jednotkou CB4M Duo.
Z popisu konstrukce zjistíte, že cena přes 500 euro u WiMo je velmi nadsazená a vlastním úsilím podle dalšího popisu a návodu Olega RL5D si můžete postavit podobnou anténu s nepatrnými náklady. https://rl5d.blogspot.cz/2017/10/home-made-magnetic-loop-antenna.html
Již nějakou dobu se na trhu s radioamatérskými radiostanicemi objevuje značka Xiegu. Z počátku se jednalo o jednoduché, levné TRXy, nyní se objevily 2 přístroje, které již stojí za zmínku a to Xiegu G90 a X5105.
Moje MLA antény
V této části bych se zmínil o magnetických anténách, které jsem sám dal dohromady a vyzkoušel. Magnetická anténa je v podstatě tvořena jedním nebo více závity antenní smyčky , může být i různého tvaru. Tato smyčka je pak připojena na kondenzátor, nejlépe duál, zapojený jako splitstator, u jednoduchého provedení MLA s trubky Pex al pex je pak...
Antenní analyzátory
K úpravě a nastavení všech antén, zejména ale i magnetických, je velmi vhodné, někdy nezbytné, používat solidní antenní analyzátor. Jako první analyzátor jsem měl modifikaci IW3HEW od OK1NOF , kterou jsem postupně vylepšoval o displej s možností připojení přes USB až po komunikaci přes modul bluetooth. Při další činnosti a zkoušení různých typů...