Antenní analyzátory

14.02.2018

K úpravě a nastavení všech antén, zejména ale i magnetických,  je velmi vhodné, někdy nezbytné, používat solidní antenní analyzátor. Jako první analyzátor jsem měl modifikaci IW3HEW od OK1NOF , kterou jsem postupně vylepšoval o displej s možností připojení přes USB až po komunikaci přes modul bluetooth. Při další činnosti a zkoušení různých typů antén jsem měl možnost a tak jsem si koupil starší analyzátor Rigexpert AA-200 - velmi dobrý, časem jsem jej vyměnil za novější model AA-520. K tomu jsem si vyzkoušel i kit AA-30 zero, který po doplnění modulem bluetooth byl rovněž velmi dobrý, navíc bylo možno jej snadno přivěsit přímo na anténu. Později jsem oba analyzátory prodal, pořídil si nový AA-35 Zoom, který v současné době používám současně s analyzátorem podle EU1KY, který jsem si postavil. Tento analyzátor jsem rovněž pro usnadnění spolupráce s PC vybavil modulem bluetooth.

Popisy a bližší informace najdete na stránkách

  https://rigexpert.com/products/antenna-analyzers/


Zde najdete jak nové typy analyzátorů včetně Analyzátoru-kitu AA-30 Zero, tak i starších typů. Zde najdete jak Software, tak i manuály a podrobné informace.

V současné době mám hotovýnový antenní analyzátor podle EU1KY, který se  objevil mezi amatéry a vykazuje velmi dobré výsledky. Po dostavbě pak popis zveřejním, je možno se ale podívat na web EU1KY.

Takto vypadá v rozpracované fázi

Takto vypadají údaje na displeji analyzátoru. Výsledky měření odpovídají profi analyzátorům, software je stále vylepšován o další funkce, takže to bude velmi užitečný a poměrně levný analyzátor.

Tak již je funkční, zatím vestavěný v provizorní plastové krabičce, chybí ještě vypínač a distanční sloupky, takže zatím provizorní provedení. 

Takto vypadá prozatímní provedení a menu na displeji

Jeden z měřicích modů

Takto vypadá hotový analyzátor v plastové krabičce 

Takto vypadají některé výsledky měření tímto analyzátorem. Při porovnání s mým současným analyzátorem Rigexpert  AA 35 Zoom musím konstatovat, že tento analyzátor je nejen přesností měření srovnatelný, ale  také si jej můžeme pořídit podstatně levněji. Vývojová deska STM32-F7 Discovery s displejem se dá snadno pořídit u nás třeba u Farnela, případně i u fy Mouser a podobně - dá se najít na internetu za nejlepší cenu, doplňková destička se pak dá pořídit neosazená i osazená na eBay za velmi přijatelnou cenu. Krabičku si každý buď zhotoví sám nebo koupí tak jako já, samotná sestava je nenáročná a poměrně jednoduchá podle návodu, který je i ve formě videa, kalibrace je dvojí - hardwerová a druhá pak za pomocí odporů,  opět podle návodu. Navíc se musí nastavit i kmitočet generátoru podle přesného přijímače. Výsledkem nám bude solidní a dostatečně přesný antenní analyzátor, který je navíc neustále doplňován užitečnými funkcemi. O stavbě, ale i vylepšování analyzátoru si můžeme počíst v několika fórech na internetu, kde najdeme i velmi užitečné rady a poznatky. Analyzátorem můžeme měřit i nastavovat antény na všech ama pásmech i jiných - CB, PMR, generální licence, dále měřit třeba délky koaxiálního kabelu nebo v případě zkratování kabelu i místo zkratu a podobně, používat generátor i nastavovat a měřit baluny, indukčnosti, krystaly a podobně. Výsledkem naší snahy je tedy velmi užitečný měřicí přístroj za dostupnou cenu. Jeho využitelnost je oproti některým analyzátorům vyšší díky tomu, že je možno jej snadno propojit USB kabelem s PC a využít tak i velmi pěkného programu Antscope od RigExpertu. Navíc mám provedenou úpravu a připojený bluetooth modul, takže k propojení s PC není potřeba USB kabel.Je tedy možno v případě potřeby použít obou možností - kabel i bluetooth. K napájení analyzátoru je možné použít vestavěný akumulátor nebo jako já použít Power banku k nabíjení mobilů, tabletů a podobně. Vzhledem k tomu, že analyzátor se nepoužívá často, tak jsem volil power banku připevněnou zvenčí krabičky, aby bylo možno ji použít třeba ke zprovoznění mobilu a podobně.



Toto je nový software k analyzátoru s řadou dalších funkcí. Umožňuje jednak rychlejší načítání při měření antén, ale i wobler, DSP filtr, měření LC a podobně. Více na webu: 

https://www.hamskey.com/2019/03/release-firmware-cec-version-021-for.html

Takto vypadá samotná vývojová deska STM 32-F7 Disco s displejem - základ analyzátoru

Takto vypadá osazená deska měřicího modulu, kterou je možno koupit na eBay

Takto vypadá zadní deska vývojové desky STM32-F7 Disco s osazenou a připojenou deskou měřicího modulu. Samotné propojení modulu s deskou STM je velmi snadné a podle podrobného videonávodu  velmi jednoduché. Kompletní popis, návod, postup programování procesoru najdeme na stránce EU1KY. Software pro tento analyzátor je neustále vylepšován, v současné podobě je implementována řada dalších možností včetně rozšíření rozsahu měření a dále je i implementována po menší úpravě i možnost přímého vysílání mody FT8 i WSPR a to s výkonem 10 mW, což umožní docela zajímavá spojení, pro příjem je ale nutno použít nějaký přijímač či TRX. Je možnost ale doplnit PA koncem, ovšem s patřičným filtrem na používané bandy.

Jako další zajímavý a vhodný antenní analyzátor při práci s anténami jen na HF pásmech mám nový výrobek fy RigExpert a to AA-35 Zoom. Je to analyzátor do 35 MHz.

Takto vypadá displej po zapnutí. Analyzátor je na 2 články velikosti AA, mohou být alkalické či nabíjecí, což je oproti předchozím typům výhodné - nemusíme se zatěžovat dobíjením a také v případě, že analyzátor nepoužíváme, prostě články vyjmeme. Nemusí nás pak trápit stárnutí akumulátoru, jehož výměna pak není levná záležitost.

Takto vypadají údaje na displeji analyzátoru při měření na anténě - čitelné a dobře přehledné. Podobně pak vypadají i údaje při měření koaxiálního kabelu a podobně. K analyzátoru je poměrně podrobný manuál, při koupi u nás i v českém jazyce, dále v krabici najdeme i kabel pro připojení k PC, kdy můžeme použít i nový program z dílny RigExpertu a to Antscope 2, který se dokonce zobrazí na PC a současně i na displeji analyzátoru. Jeví se to jako docela výhodné. Dále zde najdeme také pouzdro-taštičku, v níž je možno analyzátor jednak bezpečně nosit, ale také používat i za špatného počasí. Cenově je sice o něco dražší než vlastnoručně postavený analyzátor podle EU1KY, ovšem určitě vyhoví těm, kteří si do stavby analyzátoru netroufnou. Případné dotazy rád zodpovím, případně můžete přidat vlastní komentář k tomuto či ostatním článkům.

Takto vypadají údaje z analyzátor u MLA antény v programu Antscope 2.

Jako další z antenních analyzátorů se na trhu objevil čínský výrobek - nanoVNA. Podle informací z více zdrojů se jedná o přesný analyzátor, který by neměl chybět ve výbavě. Má vnitřní baterii s dlouhou výdrží. Měří do 900 MHz a ve výbavě jsou i kalibrační odpory.

Parametry lze najít na internetu, cena je kolem 1000.- Kč

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky