Antenní analyzátory

14.02.2018

K úpravě a nastavení všech antén, zejména ale i magnetických,  v současné době používám antenní analyzátor RigExpert AA-520, ke kterému je výborný program Antscope, nyní je i ve verzi Antscope2. Stejný program pak používá i nový antenní analyzátor-kit RigExpert AA-30 Zero, který je určen jen k práci s programem Antscope i Antscope2 a potřebuje tedy připojení k NB nebo PC. Je odzkoušeno připojení jak přes převodník USB, tak i s modulem bluetooth, jehož montáž je velmi jednoduchá, stačí pak jen tento modul naprogramovat na komunikační rychlost 38499 bd a nastavit port.

Popisy a bližší informace najdete na stránkách

  https://rigexpert.com/products/antenna-analyzers/


Zde najdete jak nové typy analyzátorů včetně Analyzátoru-kitu AA-30 Zero, tak i starších typů. Zde najdete jak Software, tak i manuály a podrobné informace.

V současné době mám rozestavěný nový antenní analyzátor podle EU1KY, který se v současnosti objevil mezi amatéry a vykazuje velmi dobré výsledky. Po dostavbě pak popis zveřejním, je možno se ale podívat na web EU1KY.

Podobně bude vypadat.

Takto vypadají údaje na displeji analyzátoru. Výsledky měření odpovídají profi analyzátorům, software je stále vylepšován o další funkce, takže to bude velmi užitečný a poměrně levný analyzátor.

Tak již je funkční, zatím vestavěný v provizorní plastové krabičce, chybí ještě vypínač a distanční sloupky, takže zatím provizorní provedení. 

Takto vypadá prozatímní provedení a menu na displeji

Jeden z měřicích modů

Takto vypadá hotový analyzátor v plastové krabičce 

Takto vypadají některé výsledky měření tímto analyzátorem. Při porovnání s mým současným analyzátorem Rigexpert  AA 520 musím konstatovat, že tento analyzátor je nejen přesností měření srovnatelný, ale je také si jej můžeme pořídit podstatně levněji. Vývojová deska STM32-F7 Discovery s displejem se dá snadno pořídit u nás třeba u Farnela, případně i u fy Mouser a podobně - dá se najít na internetu za nejlepší cenu, doplňková destička se pak dá pořídit neosazená i osazená na eBay za velmi přijatelnou cenu. Krabičku si každý buď zhotoví sám nebo koupí tak jako já, samotná sestava je nenáročná a poměrně jednoduchá podle návodu, který je i ve formě videa, kalibrace je dvojí - hardwerová a druhá pak za pomocí odporů,  opět podle návodu. Navíc se musí nastavit i kmitočet generátoru podle přesného přijímače. Výsledkem nám bude solidní a dostatečně přesný antenní analyzátor, který je navíc neustále doplňován užitečnými funkcemi. O stavbě, ale i vylepšování analyzátoru si můžeme počíst v několika fórech na internetu, kde najdeme i velmi užitečné rady a poznatky. Analyzátorem můžeme měřit i nastavovat antény na všech ama pásmech i jiných - CB, PMR, generální licence, dále měřit třeba délky koaxiálního kabelu nebo v případě zkratování kabelu i místo zkratu a podobně, používat generátor i nastavovat a měřit baluny, indukčnosti, krystaly a podobně. Výsledkem naší snahy je tedy velmi užitečný měřicí přístroj za dostupnou cenu. Jeho využitelnost je oproti některým analyzátorům vyšší díky tomu, že je možno jej snadno propojit USB kabelem s PC a využít tak i velmi pěkného programu Antscope od RigExpertu. Navíc mám provedenou úpravu a připojený bluetooth modul, takže k propojení s PC není potřeba USB kabel.Je tedy možno v případě potřeby použít obou možností - kabel i bluetooth. K napájení analyzátoru je možné použít vestavěný akumulátor nebo jako já použít Power banku k nabíjení mobilů, tabletů a podobně. Vzhledem k tomu, že analyzátor se nepoužívá často, tak jsem volil power banku připevněnou zvenčí krabičky, aby bylo možno ji použít třeba ke zprovoznění mobilu a podobně.Takto vypadá samotná vývojová deska STM 32-F7 Disco s displejem - základ analyzátoru

Takto vypadá osazená deska měřicího modulu, kterou je možno koupit na eBay

Takto vypadá zadní deska vývojové desky STM32-F7 Disco s osazenou a připojenou deskou měřicího modulu. Samotné propojení modulu s deskou STM je velmi snadné a podle podrobného videonávodu  velmi jednoduché. Kompletní popis, návod, postup programování procesoru najdeme na stránce EU1KY.

Jako další zajímavý a vhodný antenní analyzátor při práci s anténami jen na HF pásmech mám nový výrobek fy RigExpert a to AA-35 Zoom. Je to analyzátor do 35 MHz.

Takto vypadá displej po zapnutí. Analyzátor je na 2 články velikosti AA, mohou být alkalické či nabíjecí, což je oproti předchozím typům výhodné - nemusíme se zatěžovat dobíjením a také v případě, že analyzátor nepoužíváme, prostě články vyjmeme. Nemusí nás pak trápit stárnutí akumulátoru, jehož výměna pak není levná záležitost.

Takto vypadají údaje na displeji analyzátoru při měření na anténě - čitelné a dobře přehledné. Podobně pak vypadají i údaje při měření koaxiálního kabelu a podobně. K analyzátoru je poměrně podrobný manuál, při koupi u nás i v českém jazyce, dále v krabici najdeme i kabel pro připojení k PC, kdy můžeme použít i nový program z dílny RigExpertu a to Antscope 2, který se dokonce zobrazí na PC a současně i na displeji analyzátoru. Jeví se to jako docela výhodné. Dále zde najdeme také pouzdro-taštičku, v níž je možno analyzátor jednak bezpečně nosit, ale také používat i za špatného počasí. Cenově je sice o něco dražší než vlastnoručně postavený analyzátor podle EU1KY, ovšem určitě vyhoví těm, kteří si do stavby analyzátoru netroufnou. Případné dotazy rád zodpovím, případně můžete přidat vlastní komentář k tomuto či ostatním článkům.

Takto vypadají údaje z analyzátor u MLA antény v programu Antscope 2.