Nová magnetická anténa OM0ET.

V současné době Pavol OM0ET prodává nový typ MLA - MC-20. Jedná se o vylepšenou verzi původního provedení V.04, je však jiné provedení tuneru, kondenzátor je zde na plošném spoji a rozsah ladění je prodloužený na celé pásmo 10 m. Je upravena také vazební smyčka - u původního vodiče byl zvýšený průřez, což má také příznivý vliv na účinnost MLA. MLA se dodává ve speciální přepravní krabici. Vše o tomto novém typu můžete najít na novém webu: www.om0et.com. Je tam kompletní dokumentace včetně návodu na sestavení a to i formou videa, také z používání a fotografie, též odkazy na You Tube , kde najdete velmi dobře zpracovaná instruktážní videa. Videa jsou hlavně z provozu. 

Jedná se opět o lehké, skladné a snadno sestavitelné provedení, velmi vhodné pro venkovní aktivity a to i pěší, jako třeba SOTA a podobně. Na faceboku lze najít kladné zkušenosti i zahraničních majitelů a to i s výsledky, dosažené s touto MLA. MLA MC-20 je prakticky nejlevnější profesionálně vyráběná MLA s výbornými parametry, která nikoho nezklame. Je z osvědčených a kvalitních komponentů, které zaručí dlouhodobé používání. 

Z podzimního setkání Frenštát pod Radhoštěm 2023. 

 Ovládání tuneru MLA podle EA7HVO

Magnetickou anténu /MLA/ je velmi vhodné pro praktické užívání vybavit nějakým dálkovým ovládánm tuneru MLA. Jako velmi vhodný se jeví projekt Josého EA7HVO, který umožňuje ovládat postupně několik MLA - podle software 3 nebo 4, při změně software podle mého návrhu vypracoval José variantu na 1 MLA. Tato konstrukce je vynikající řešení - jako hlavní jednotka je zde Arduino Uno spolu s CNC shieldem, k tomu LCD displej a enkodér. Software je řešen tak, že každá MLA má vlastní paměťové buňky - celkem 14, přičemž je zde dána výchozí pozice - zavřený kondenzátor a v paměti č.14 je pak konečná pozice - zcela otevřený kondenzátor, takže nemůže dojít k jeho poškození. Do pamětí si můžeme uložit pro každou MLA pozice pro jednotlivé bandy a tyto si označit i patřičnou frekvencí. Celé zapojení je jednoduché a popis je velmi dobře zpracovaný, včetně manuálu a v poslední době je doplněna i možnost 3D výtisku skřínky.

Já celou konstrukci zmenšil při použití Arduina Nano ve spojení s patřičnou destičkou CNC štítu /pro arduino nano/ která je osazena 2 ks pololu. Při použití pololu na nízké napětí pak je možno celé zařízení napájet z powerbanky, tedy napětím 5 V. Jak jsem zjistil a ověřil , je možno dát na druhou pozici  krokový motorek a to s převodovkou a pak je možno tuto pozici použít na rotátor. Máme tak možnost ovládat jak ladění MLA, tak po přepnutí na druhou pozici i rotátor. I u rotátoru si můžeme nastavit  pozice natočení podle nejčastěji používaných směrů . Na displeji si pak číselně můžeme zadat úhel natočení.

Celá konstrukce se nám pak vejde do podstatně menší krabičky a je tak vhodnější pro využití na portejblu.

Modifikovaná konstrukce s Arduino nano.

Původní konstrukce EA7HVO v modifikované skřínce tištěné na 3D tiskárně. Potřebné údaje k tisku tam José EA7HVO zadal.

Nové typy magnetických antén /MLA/

Olda OK2ER pokračuje ve vývoji nové koncepce řady MLA, která bude jednodušší, výrobně snadnější a přitom umožní použít v provozu výkon i kolem 80 W . Tato nová řada bude pod názvem MLA Smart. V řadě budou různé modely, které jsou ve vývoji , mezi jinými MLA, funkční od 1.8 do 25 MHz.

Toto video ukazuje funkci rotátoru MLA z dílny OK2ER. Je to další verze výše zobrazené antény

Toto dálkové ladění může být i vhodným doplňkem pro magnetickou anténu podle konstrukce OK2ER. Tímto řešením s krokovým motorkem a enkodérem je možno doplnit jakoukoliv MLA, tedy i v portable provedení a to tak, že je možno krokový motorek připojit jen jako adaptér s konektorem na síťový kabel. 

Takto může vypadat deska elektroniky, zabudovat lze do vhodné krabičky spolu s enkodérem.

Antény MLA je možno vidět i na webu OK2ER - loop2er.cz, kde jsou i nové typy, včetně posledního modelu MLA Smart/RT/R, která je i s rotátorem a je zde jak ladění, tak i ovládání rotátoru pouze přes koaxiální kabel s novou ovládací jednotkou CB4M Duo. 


Kam s nimi

16.11.2019

Kam s portable magnetickou anténou? Mám několik různých verzí portable MLA a když je beru ven, tak s nimi byl problém, jak je přenášet a kam dát i potřebné kabely, antenní redukce a další příslušenství. Jako jedna z možností je brašna od notebooku vhodné velikosti, nejlépe s několika přihrádkami, jako je tato:

Na trhu se objevil malý a levný, i když přesný a dobře vybavený antenní analyzátor nanoVNA. K analyzátoru je možno i stáhnout programy jak ve Windows, tak i pro Android. Pro práci s anténami i dalšími možnými měřeními je možné jej doporučit.

Asi většina hamů, kteří si koupí nebo postaví portejblové provedení MLA antény po čase zjistí, že je potřebnější nebo výhodnější tuto anténu ladit na větší vzdálenost, ať už z pohodlnosti, nebo proto, že je vhodné anténu instalovat v nějaké vzdálenosti, třeba kvůli terénu , venkovní instalaci, případně možnosti provozu s výkonem větším než 5W....

MLA-M je magnetická dvouzávitová anténa, která je již řadu let v prodeji, dle údajů na webu loop2er.cz jich bylo v řadě zemí prodáno více jak 550 kusů. Je to zatím asi jediná MLA, o které se dá říct, že je skutečně multibandová - rozsah od 3.5 do 30 MHz. Tato anténa i přes velmi dobré výsledky je také občas dle potřeb uživatele upravována - viz ...

OM0ET pokračuje v dalších verzích zajímavé a lehké QRP portable MLA antény, nyní již ve verzi.4 . Jeho antény jsou velmi lehké, skladné a i s docela přijatelnou účinnost. Podle jeho popisu , který má na svém webu, jsou i snadno reprodukovatelné. Zájemci o tento typ antény, kteří se nechtějí zabývat sami stavbou, se na autora mohou obrátit, hotový...

Na netu jsem objevil další velmi zajímavou MLA anténu - je to výrobek fy. Precise - najdete ji na webu:

Při zkouškách magnetických antén /MLA/ jsem potřeboval tyto antény i natáčet. Pokoušel jsem se sehnat malý bateriový rotátorek pro lehké antény, bohužel nikde - ani na internetu - jsem nenašel nic, co by odpovídalo mým potřebám. Je tam sice spousta různých provedení, například i upravené bateriové vrtačky, ale nic malého, lehkého. Proto jsem se...

Mirka OK2BUH napadlo, že by se dal využít mód majáku WSPR v TRXu QCX k porovnávání účinnosti různých antén. Tento nápad mne zaujal a prakticky jsme jej ověřili na mém portable QTH na Krahulčí. Tyto zkoušky ukázaly, že je to správná cesta, testy ukázaly rozdíly v anténách. Z tohoto důvodu jsem z bytu odzkoušel anténu MLA s QRP TRXem...

Ukázkou promyšlené konstrukce i možnou verzi úpravy vazební smyčky představuje profesionálně vyráběná magnetická anténa W4OP. Průměr MLA je asi 1.40m.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky