MLA trochu jinak

Nemáte možnost ve svém bydlišti natáhnout drátovou anténu či postavit vertikál nebo směrovku a přesto chcete být provozuschopní na ama pásmech? Pak neváhejte a zkuste magnetickou anténu /MLA/. Magnetická smyčka je v podstatě tvořena jedním nebo více závity antenní smyčky, která je připojena na ladicí kondenzátor, nejlépe duál, zapojený jako splitstator. U jednoduché verze MLA z Pexalpexu trubky je tento kondenzátor tvořen vloženým kouskem trubky jako virtuálním kondenzátorem. Vazba s antenní smyčkou je pak velmi často řešena smyčkou vazební, která má velikost 1/5 obvodu antenní smyčky. Touto smyčkou se pak nastavuje velikost impedance a tedy i SWR. Na své stránce se vám v této snaze zkusím pomoct radou, či nasměrováním na vhodnou ověřenou konstrukci. Pokud nemáte možnost takovou anténu sami postavit nebo se stavbě nechcete věnovat, pak se podívejte na stránku Oldy OK2ER https://www.loop2er.cz/. Tam najdete hotové profi výrobky, které se prodávají i u firmy WiMo i u dalších prodejců v různých částech světa. Většina antén je konstruována na výkony kolem 100W, tedy na rozdíl od mých antén, které jsou jen na výkony QRP - tedy do 10W. Ani těmito anténami nebudete zklamáni. Dokladem úspěšnosti a oblíbenosti těchto výrobků je fakt, že zejména QRP typ MLA-M, prodaný v řadě zemí ve více jak 550 kusech, a u nás v několika desítkách kusů různých vyvíjených verzí, není možno na inzerát vůbec koupit.  Navíc i tyto antény umožňují i provoz na novém pásmu - 60m, nebo jdou na toto pásmo snadno upravit. Velkou výhodou těchto antén je že nezabírají příliš místa, že není potřeba antenní tuner, dále pak že jsou funkční i v malé výšce na terénem - stačí 1 metr - ale je i odolná vůči rušení, zejména ji nevadí ani silné QRN. Při vhodné konstrukci antény má takováto anténa vysoké Q, to znamená, že je po naladění úzkopásmová a ani silnější stanice mimo naladěný kmitočet neruší. Ovšem při přeladění pak musíme opět anténu doladit. Rušení je možno podstatně omezit nebo zcela odstranit vhodným směrováním antény a při provozu tuto anténu a zařízení neohrozí ani blízké bouřky. Na stránce loop2er.cz také najdete verze MLA antén na výkon i 100W.

Řadu různých konstrukcí MLA také najdete na internetu i s ukázkami praktických konstrukcí na Youtube.

     Zájemcům o provoz či experimenty s magnetickou anténou /MLA/ doporučuji alespoň přečíst knížku : Magnetická smyčková anténa Pokaždé trochu jinak od autorů Oldřich Burger a Marek Dvorský. Zde se seznámíte jak s teorií kolem magnetických antén, tak i s praktickými zkušenostmi s několika typy vyráběných antén, ale i s návody na jejich obsluhu.

Zde například jedna z konstrukcí Oldy OK2ER - MLA-R, bližší údaje i další typy jím prodávaných MLA antén najdete na jeho webu.


Ve svém blogu bych se chtěl věnovat popisu různých zajímavých magnetických antén, zejména těch, které jsem sám vyzkoušel nebo upravil. Také se zde budu věnovat publikaci zajímavých antenních analyzátorů, zkušenostmi s magnetickými anténami a vše kolem nich.

Pokusné provedení MLA /bastl/ z kabelu cellflex 7/8 - průměr smyčky 80cm.

Podobnou MLA mám též o průměru 90 cm. I tato anténa vykazuje velmi slušnou účinnost - kolem 90¸procent. Jako další pak budu zkoušet podobné - ovšem v přenosnějším provedení s konektory 7/16 o průměru smyčky 1m a 1,20m - popis i účinnost pak také uvedu.