O mně


Začalo to jako koníček...


Jsem radioamatér od r.1962. Zprvu jsem se věnoval CW i fone provozu v radioklubu OK2KPD v Krnově, pak jsem řadu let pokoušel Ama provoz jen jako posluchač a to převážně na RTTY s různými mechanickými dálnopisy.Od r.1990, kdy jsem složil zkoušky a získal vlastní koncesi,  se věnuji provozu na digimodech. V současnosti mám 155 zemí a na dvou pásmech i všech 6 světadílů. Jsem členem klubů EPC, EMC, CDG, 30MDG, EPCAS, nově i FT8DMC. Nyní upřednostňuji převážně QRP provoz. Jako zařízení v současné době mám TRXy Yaesu FTDX10, nově pak i QRP TRX AMBER a Yaesu FT817. Nově i nedávno dokončený QRP TRX QCX ze stavebnice QRP Labs na pásma 10 a 14 MHz. Mé antény jsou W5GI , vertikál Rybakov a v současnosti i magnetické antény /MLA/ v několika verzích. Například MLA-M/RT a MLA-M/RT/R - prototypové verze.

 Snažím se o vytvoření lehké, snadno přenosné magnetické antény pro portable provoz, kterou vidím jako velmi perspektivní. U nás sice nejsou magnetické antény moc oblíbené a to asi z nedostatku informací, ve světě naopak existuje i řada prodejců a profi firem. Tyto antény se prodávají mnohdy za u nás těžko dostupné ceny, i když vlastní snahou můžeme podobnou anténu postavit za přijatelnou cenu. Jsou vhodné zejména na cesty, kdy nezabírají mnoho místa, dají se snadno a rychle zprovoznit , no a v případě, kdy není možno třeba na sídlištích instalovat drátovou anténu nebo vertikál, nám umožní být na bandu podle potřeby a to i s QRP výkonem. Tento typ antén je velmi vhodný pro provoz na digimodech, kde v podstatě stačí k navázání QSO i malý výkon, u některých druhů i v řádu mW. Tyto druhy provozu mohou zaujmout a přitáhnout do našich řad i mladé amatéry, protože jsou blízké počítačové technice i internetu. Z mladých jen málokdo tíhne třeba k CW, protože jen málokdo se dostane do armády a ke spojařům, takže k tomuto provozu jen málokdo najde nějaký vztah. Navíc tvrzení některých skalních CW operátorů, že s novým módem FT8 si nikdo moc "nepokecá" je sice pravda, ale jak nedávno jeden kamarád oponoval, tak ani CW při spojení s DX stanicí nebo v expedičním provozu není jiné, než jen výměna reportu o slyšitelnosti, případně lokátoru, takže jaký je v tom rozdíl? To samé  platí i u SSB, kde je většinou potřeba velmi dobrou anténu a potřebný výkon, což ne každý začínající amatér může mít. V současné době mám již i povolení k provozu v pásmu 60m, jako TRXy k tomuto provozu mohu použít Yaesu FTDX10 a SDR TRX AMBER, kde je i toto pásmo.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky