Malý bateriový rotátorek
Při zkouškách magnetických antén /MLA/ jsem potřeboval tyto antény i natáčet. Pokoušel jsem se sehnat malý bateriový rotátorek pro lehké antény, bohužel nikde - ani na internetu - jsem nenašel nic, co by odpovídalo mým potřebám. Je tam sice spousta různých provedení, například i upravené bateriové vrtačky, ale nic malého, lehkého. Proto jsem se rozhodl takovýto rotátorek postavit sám. Důvod, proč jsem se takto rozhodl :
Při provozu magnetické antény (MLA) záhy zjistíme, že pro bezproblémový provoz je potřebné kromě dálkového ladění - ladění rukou zkresluje nastavení - také mít možnost ovládat otáčení této antény. MLA je ve vertikální poloze směrová, takže zejména u vzdálených stanic je to potřebné. Při provedení MLA z koaxiálního kabelu RG 213, Nordixu a pod. nebo tenčího cellflexu je anténa o průměru kolem 1 m velmi lehká, a proto stačí k pohonu bateriového rotátorku i docela malý motorek s převodovkou. Vzhledem k tomu, že anténu provozuji na dohled, nemusel jsem řešit ani koncové dorazy, ani indikaci polohy. Na internetu jsem našel vhodný motorek s planetovou převodovkou a solidním převodem přijatelných rozměrů a síly a to u eshopu HW Kitchen; podobné lze najít i u TME. Motorek jsem vestavěl do plastové skřínky o rozměrech 135x85x50 mm, která se prodává v elektro potřebách. Po zkoušce bylo nutno ještě zpevnit víko skřínky destičkou sklolaminátu, skřínku jsem pak přišrouboval na hliníkovou desku se závitem W 1/4" pro fotostativ. Jako odrušení motorku je nutno přidat mezi kontakty kondenzátor 0,1 µF a pár závitů přívodních vodičů na feritovém toroidu, případně i malé tlumivky. Ovládání rotátorku je přes kablík potřebné délky a jako ovladač jsem zvolil obousměrný PWM regulátor od fy. Neven, který má řízení rychlosti potenciometrem a směr otáčení se ovládá tlačítky. Tento regulátor je na napětí 6 - 30 V a snese až 3 A, je malý a po vestavění do malé krabičky nezabírá moc místa. Je také možné rotátor ovládat při použití vhodných vyhýbek i po koaxiálním kabelu, kutilové jej pak mohou doplnit i o indikaci polohy a koncové dorazy. Použitý motorek je na napětí 12 V, bez problémů se dá provozovat i na napětí nižší, k dostání jsou i podobné motorky na napětí od 3 V.
U rozměrnějších a tedy i těžších antén pak můžeme ke zhotovení rotátoru použít motorek s převodovkou ze zadního stěrače osobního automobilu - který pak vestavíme do krabice podle jeho rozměrů. Také odzkoušeno. Tento motorek má výhodu v tom, že není nutno řešit koncové dorazy, protože se hřídel otáčí jen o 180°. I tento rotátor se dá s přídavnou deskou se závitem dát na fotostativ, případně s deskou s magnety usadit na střechu automobilu
Na internetu je možno nalézt řešení magnetické antény s dálkovým laděním i rotátorem - viz:
https://www.dxengineering.com/parts/cha-rt-rr
, toto řešení je ale docela drahé a řekl bych i pro mé potřeby nepraktické. Vše se dá řešit i jinak, podstatně jednodušeji i levněji.


Toto je řešení rotátorku i dálkového ladění od výše uvedené firmy. Cena asi 269 US dolarů.
Mám v úmyslu provést konstrukční úpravu rotátorku. Jinak v případě potřeby není problém doplnit rotátorek koncovými dorazy pomocí mikrospínačů a indikace natočení pomocí převodu otáček hřídele na potenciometr, který je pak zapojený do obvodu s ručičkovým voltmetrem a baterií. V případě zájmu není problém vhodné zapojení zveřejnit.
I když asi nejjednodušší bude přikoupit malou wifi kamerku a touto sledovat polohu MLA. Tyto kamerky nejsou drahé a odpadnou tak komplikace při řešení a nutnost dalšího kabelu.

Takto může vypadat MLA s rotátorkem na magnetické základně, rotátorek je ovládán obousměrným PWM regulátorem od fy.Neven. Magnety na této základně vyrobené ještě v Prametu Světlá hora na zakázku, každý s přídržnou silou 150 kg. Tyto ale už není možno sehnat, bude použití magnetu řešeno s neodymovými magnety.


Tento PWM regulátor není drahý a plně vyhovuje k rotátorku, k provozu pak stačí i menší akumulátorek s napětím 6V.
Nová magnetická základna k rotátorku s neodymovými magnety Jsou použity neodymové magnetické držáky se závitem /HS-32 M6 - magnetický úchyt od fy. Unimagnet s magnetickou silou 45 kg. Tato základna na střeše auta spolehlivě udrží jak rotátorek, tak i MLA větších rozměrů.


Toto je vylepšené provedení - horní deska rotátorku je z hlníkové destičky - je pevnější, rotátorek je přišroubován na magnetickou základnu s neodymovými magnety. Po odšroubování ze základny je možné připevnění na fotografický závit - na spodní straně skřínky je závit 1/4 withword.
Jako další verze rotátorku je výtisk pouzdra s vloženým DC motorkem. Rotátorek má ze spodní strany závit 1/4W k upevnění na tripod, připojení MLA lze řešit různými způsoby na hřídelku motorku.
Rotátorek na tripodu, nad ním adaptér s krokovým motorkem na dálkové ladění MLA.
MLA s magnetickým držákem na střeše automobilu, ovládané z konstrukce podle EA7HVO - v zmenšené verzi, kde je i ovládání rotátorku.
Ještě jedna verze rotátorku a k tomu velmi jednoduché ovládání, napájené z Powerboxu. Jak jsem si ověřil, napájení 5 V plně dostačuje a rychlost otáčení MLA je rychlostí vyhovující.
Na dalších snímcích jsou obě verze rotátorků a jednoduchého ovládání.
Ovládání je velmi jednoduché, přepínačem se volí směr otáčení, tlačítkem se otáčení spouští.