MLA W4OP a jiné komerční

04.06.2018

Ukázkou promyšlené konstrukce i možnou verzi úpravy vazební smyčky představuje profesionálně vyráběná magnetická anténa W4OP. Průměr MLA je asi 1.40m.

Zde je odkaz na video:    https://www.youtube.com/watch?v=En85SWpd_O0&t=180s

https://www.youtube.com/watch?v=hxwptX_CaDs&t=91s

Tato anténa je také konstruovaná jako portable na QRP provoz a jednou z variant je i dálkové ladění, případně výměna antenní smyčky i vazební smyčky  na 50 MHz.

, případně verze na: https://www.lnrprecision.com/store/W4OP-REMOTE-Loop-Antenna-p86357157

nebo

https://preciserf.com/shop/preciseloop-sota-1-deluxe-magnetic-loop-antenna



Jako další komerčně vyráběnou QRP MLA anténu jsem měl možnost díky pochopení Romana OK2PKT otestovat MLA-M ve starší verzi 3. Anténa s přepínáním ladí v rozsahu 3.5 až 30 MHz, kapacitní vazbou pak SWR můžeme vždy nastavit na hodnotu blízkou 1. Tato anténa v praxi prokazuje kvalitu řešení a v provozu s QRP TRXy Yaesu FT817 i Tulip dokazuje, že recenze i testy, uváděné na internetu nejsou fikce.  Kvalitu této antény prokazuje jak prodej již více jak 550 kusů, prodej v řadě zemí i přes obchod WiMo, tak i různé obchodní zástupce, ale taky skutečnost, že přesto, že i u nás je v používání několik desítek kusů různých verzí, není je možno na inzerát prakticky koupit. Současná verze 5 navíc již odstraňuje nutnost při přechodu na jiná pásma otevírat skříň antény a použít vnitřní propojky, toto je již možné venkovními propojkami. Velmi dobře se tato anténa chová i na novém pásmu 60m a díky její velikosti - jen 62cm průměr smyček, je možné ji používat i v domácím prostředí. Tuto anténu je velmi vhodné po doplnění přídavnou deskou pro montáž na fotostativ na stativu používat. Jednak anténa má směrové účinky, ale při provozu v místnosti mohou blízké předměty ovlivňovat výsledné SWR, ale je tu i možnost pootočením antény do jiného směru potlačit rušení. MLA-M je asi v současné době jediná magnetická anténa, kterou můžeme pohodlně přeladit v rozsahu 80 - 10m včetně nového pásma 60m a to vše s přijatelným SWR. Právem se tedy může považovat za multiband anténu.

Z komerčně vyráběných antén jsem předtím měl anténu MFJ 1788X, která je také velmi dobrá, má průměr smyčky 92 cm, pásma v rozsahu 7-21 MHz,  umožňuje výkon až 150 W, ale z tohoto důvodu ji není možno používat v místnosti a blízko operátora. Tato anténa je vybavena tunerem, který umožňuje jak dálkové ladění přímo přes koaxiální kabel, ale také dokáže SWR přizpůsobit automaticky po naladění na požadovaný kmitočet. Bohužel pro blízkost instalovaných televizních antén s širokopásmovými zesilovači jsem byl nucen tuto anténu přestat používat a následně jsem ji tedy prodal.

Jako další velmi dobrá MLA je jednoduchá, stavebně velmi levná a překvapivě výkonná MLA-ER. Jedná se o jednoduchou anténu z trubky na podlahové topení PEX AL PEX, popis je zveřejněn jednak v čísle 10 časopisu OK QRP klubu QQI, ale i na Oldově webu loop2er.cz. I když není úplně snadné tuto anténu uvést do provozu a úplný začátečník asi bez pomoci zkušenějšího amatéra, vybaveného antenním analyzátorem moc nepochodí, po zdárném dokončení a nastavení může být s výsledkem velmi spokojený. Je to levná, lehká, ale i překvapivě výkonná anténa, stejně jako o něco složitější, ale i podstatně výkonnější dvouzávitová MLA-W. I tato anténa je popsaná v uvedném časopise a je možno si ji prohlédnout opět na webu loop2er.cz. V současné době je možno tuto anténu, podstatně vylepšenou a doplněnou přídavnými vložnými trubkami /kapacitní vložky/ na pásma 14-28 MHz za velmi přiznivou cenu zakoupit přímo u Oldy OK2ER - pouze několik ukázkových kusů.

Tuto anténu je možno do pásma jednoduše nastavit vložením krátkých trubek/kondenzátorů/ a pak doladit buď další, převlečnou krátkou trubkou nebo ladicím kotoučkem - podle verze provedené - popis v případě zájmu není problém od autora získat, SWR se pak dostaví posunutím nebo pootočením vazební smyčky.

Takto asi vypadá MLA-ER, praktické provedení může vypadat i jinak, stejně tak vazební smyčka může být i jiného provedení i tvaru a podobně.

Takto vypadají vkládané trubky - kondenzátory

Takto vypadá praktické provedení v provozu u OK2ER. I u této antény má Olda OK2ER několik různých verzí, v současnosti je možno u něj za velmi příznivou cenu koupit několik kusů, které byly určeny na prezentaci. K těmto anténám dodává vložky na pásma 14,18,21,24 a 28 MHz, jemné ladění je řešeno na smyčce antény.

Pokud se někde objeví zajímavá a solidní  vyráběná magnetická anténa, rád ji v tomto článku uvedu a popíšu jak její vlastnosti a konstrukci, tak kde je možno tuto anténu i případně zakoupit. 

Jako další, velmi zajímavé, malá a lehké MLA pro QRP provoz jsem objevil 2 antény z produkce OM0ET, které jsou ke zhlédnutí a informaci na jeho webu a k vidění i na You Tube a to na adrese:  

              https://www.youtube.com/watch?v=I3JkOxrT9QY

Tyto antény dle mého názoru mají přijatelnou velikost jak pro domácí použití, tak i na cesty, zejména i na SOTA aktivace a podobně. Cena za anténu je přijatelná, možno zaslat i na dobírku - podle informace OM0ET.

OM0ET zveřejnil na Youtube i další veri - verzi 3 své MLA 

 https://www.youtube.com/watch?v=qIAXcUlxvNY

Rovněž stojí za pozornost, jedná se o univerzální provedení antény s možností výměny antenních smyček i smyček vazebních, tedy laborování s anténou.


Toto jsou obě antény z jeho produkce, jsou precizně provedené a odzkoušené, mohu tedy případné zájemce odkázat na kontakt: https://www.sk-tech.sk/kontakt.html 

Zde najdete informace o anténách i případný email.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky