MLA-M úpravy a nové verze

24.03.2019

MLA-M je magnetická dvouzávitová anténa, která je již řadu let v prodeji, dle údajů na webu loop2er.cz jich bylo v řadě zemí prodáno více jak 550 kusů. Je to zatím asi jediná MLA, o které se dá říct, že je skutečně multibandová - rozsah od 3.5 do 30 MHz. Tato anténa i přes velmi dobré výsledky je také občas dle potřeb uživatele upravována - viz 

https://om3cug.rajce.idnes.cz/MLA_antena_OK2ER_-_magneticka_loop_antena_60cm/<br>

kdy je přidáno i pásmo 160 m.

MLA-M is a two-threaded magnetic antenna, which has been on sale for many years. So far, this is probably the only MLA that can be said to be truly multiband - the range from 3.5 to 30 MHz. This antenna, despite very good results, is also sometimes adjusted according to user needs - see https://om3cug.rajce.idnes.cz/MLA_antena_OK2ER_-_magneticka_loop_antena_60cm/ <br> when the 160m band is added.

MLA-M anténa z produkcie Oldy OK2ER https://www.btv.cz/mla , pracuje v širokom rozsahu 3.5 až 28MHz včetne 5MHz pásma. Anténa má priemer len 60cm a je včetne tunera ktorým sa vyladí na každom pásme na ČSV 1:1. Na fotografickom statíve je možné ju aj natáčať. Pomocou siete skimmerov na RBN som ju porovnal so stávajúcou LW 16m : https://om3cug.rajce.idnes.cz/Moje_druhe_QTH_Zilina_-_Budatin a zatiaľ som sa dovolal najďalej na J28NC a W1AW/4 na 24MHz. Všetky testy a spojenia som robil s výkonom 5W. - vyjádření autora úpravy


Jako další možná úprava, která vylepší vlastnosti MLA-M je přidání vazební smyčky, čímž nám odpadne 1 kondenzátor, anténa pak není tak citlivá na přiblížení ruky a lépe se ladí a také je jako další možnost přidat dálkové ladění kondenzátoru a to jak DC motorkem s ovladáním přes CB4M od Oldy OK2ER nebo PWM regulátorem od firmy Neven, případně i krokovým motorkem - v rozpracování, další možností občas publikovanou je i ovládání servomotorkem ať už upraveným bez aretace, nebo originálním..

 

As another possible modification that will improve the MLA-M features is the addition of a coupling loop, which eliminates 1 capacitor, the antenna is not so sensitive to hand proximity and better tunes and is also an option to add remote tuning capacitor both DC motor with control via CB4M from Oldy OK2ER or PWM controller from Neven, or even stepper motor - in progress, another possibility occasionally published is control by servomotor whether modified without arrest or original ..

Vyzkoušel jsem  modifikace dvouzávitové smyčky shodné s MLA-M. Tuto dvouzávitovou smyčku jsem získal od Oldy OK2ER ke zkouškám. Pro svou velikost - průměr smyček je 62 cm a tedy svou velikostí i parametry je velmi vhodná k používání v omezených prostorách bytu či malého hamšeku. U dvouzávitové smyčky je zapotřebí si uvědomit, že má svá specifika a vlastnosti odlišné od smyčky s jedním závitem. K tomu patří také to, že u dvou závitů můžeme tuto anténu používat pouze v rozsahu 80m - až 20m, včetně 60m. Proto také je nutno druhý závit zkratovat a pak můžeme pokračovat v rozsahu 20m až 10m bez problémů. Bez zkratovaného závitu to prostě u tohoto typu antény nepůjde. Pro zjednodušení ovládání jsem řešil umístění vazební smyčky. Tato varianta má navíc výhodu, že anténa není tak ovlivňována při ladění blízkostí těla a ruky, takže naladění je snadnější a rychlejší. Při zkouškách a měření originálu antény MLA-M, zapůjčené od Romana OK2PKT jsem si všiml, že anténa je při ladění velmi citlivá na přítomnost , takže při ladění s tím musíme počítat. Je to dáno kapacitní vazbou a při použití vazební smyčky se tato nepříjemná vlastnost podstatně zmenší. U vazební smyčky pak zjistíme, že je zapotřebí po naladění k nastavení nejlepšího SWR měnit polohu vazební smyčky jak výškově, tak někdy i směrově, navíc po přepnutí a tedy i zkratování jednoho závitu musíme smyčku umístit pod druhý závit, a to tak, že prostě vazební smyčku na trubce prostě otočíme pod druhý závit. jinak se nám nepodaří SWR nastavit na minimální velikost. Podařilo se mi najít řešení - je levné, snadné a opakovatelné, mám zato, že takto by šla i modifikovat originální MLA-M anténa. Navíc přepínání mezi 80m bandem a pak laděním kmitočtů od 14 MHz do 30 MHz jsem řešil ne propojkami, ale přepínači na 250V/25A. Tyto jsou sic trochu větší, ale bez problémů by měly vydržet a přepínání je snadnější než u originálních MLA-M antén.

Takto vypadá anténa MLA-M v modifikované verzi. Řešil jsem to vložením plastové elektrikářské trubky mezi oba závity, trubka je volně otočná. Na trubce je možno vazební smyčku o průměru asi 21cm z cellflexu , upevněnou na instalační plastové přichytce posunovat nahoru i dolů, při pootočení pak i dostavovat SWR. Otočením vazební smyčky pak po zkratování závitu antenní smyčky pod druhý závit pak snadno naladíme i další frekvence a opět posuvem nahoru a dolu , případně i pootočením dostavíme poměrně snadno SWR. Při pečlivější snaze i na hodnoty velmi blízké 1.

Takto se nám podaří malými náklady zjednodušit ladění i dvouzávitové antény jiné konstrukce, u MLA-M zjistíme, že jsme si ji snadno vylepšili. Navíc u této modifikace je velmi snadné vyřešit i dálkové ladění a to jak upraveným servomotorkem, motorkem s převodovkou i krokovým motorkem. Záleží na schopnostech každého amatéra, je také možno u stejnosměrných motorků řešit ovládání a ladění přes antenní koaxiální kabel . V případě zájmu i toto může být na této stránce popsáno.

Takto vypadá konečně řešení - vylepšené upevnění trubky s vazební smyčkou - přidal jsem jednu příchytku a u originální dvouzávitové smyčky jsem horní příchytku obrátil - nebrání tak nic v horní pozici vazební smyčky, navíc trubka je fixovaná a snadno otočná.

Podobně je fixovaná i v spodní části, je viditelné ovládání ladicího kondenzátoru z boku smyčky, což má také vliv - nestojíme přímo v magnetickém poli antény při ladění a nastavování SWR. Úpravou získáme o něco lepší výsledky a to v celém rozsahu této multibandové antény - tedy pohodlně můžeme s přijatelným SWR toto anténu používat v rozsahu od 80m do 10m včetně nového - 60m pásma, i když s QRP výkonem. I s tímto výkonem však můžeme mít spoustu velmi pěkných QSO, u digimodů i DXů.

Věřím, že se dočkáme i dalších verzí z dílny Oldy OK2ER, které budou ještě lepší, než současná verze 0.5

Vzhledem k tomu, že Olda OK2ER pokračuje ve vývoji MLA antén, jako další z jeho výtvorů jsem dostal dvouzávit o průměru 75 cm jako další vývojovou beta verzi MLA-M PRO. Toto už je výkonnější verze, i když v současnosti má Olda ještě o něco větší provedení. Já se budu zabývat mou současnou verzí. K této jsem odzkoušel několik různých kondenzátorů , navíc doplňuji i o ladění kokovým motorkem na dálku. Tuto úpravu zveřejním po odzkoušení finální verze později.

Given that Olda OK2ER continues to develop MLA antennas, as another of his creations I got a double-thread with a diameter of 75 cm as another development beta version of MLA-M PRO. This is already a more powerful version, although at present Olda has a slightly larger version. I will deal with my current version. To this I have tested several different capacitors, in addition, I also add tuning coke motor remotely. I will publish this adjustment after testing the final version later.

Jako další možnost je vývojová verze MLA M/RT/R, tedy MLA M s dálkovým laděním a zabudovaným rotátorem, vše ovládané jen po koaxiálním kabelu s novým ovladačem CB4M Duo. Jedná se pouze prototyp, ovšem každý si může svou MLA M podle tohoto prototypu upravit.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky