Malý bateriový rotátorek

25.09.2018

Při zkouškách magnetických antén /MLA/ jsem potřeboval tyto antény i natáčet. Pokoušel jsem se sehnat malý bateriový rotátorek pro lehké antény, bohužel nikde - ani na internetu - jsem nenašel nic, co by odpovídalo mým potřebám. Je tam sice spousta různých provedení, například i upravené bateriové vrtačky, ale nic malého, lehkého. Proto jsem se rozhodl takovýto rotátorek postavit sám. Důvod, proč jsem se takto rozhodl :

Při provozu magnetické antény (MLA) záhy zjistíme, že pro bezproblémový provoz je potřebné kromě dálkového ladění - ladění rukou zkresluje nastavení - také mít možnost ovládat otáčení této antény. MLA je ve vertikální poloze směrová, takže zejména u vzdálených stanic je to potřebné. Při  provedení MLA z koaxiálního kabelu RG 213, Nordixu a pod.  nebo tenčího cellflexu je anténa o průměru kolem 1 m velmi lehká, a proto stačí k pohonu bateriového rotátorku i docela malý motorek s převodovkou. Vzhledem k tomu, že anténu provozuji na dohled, nemusel jsem řešit ani koncové dorazy, ani indikaci polohy. Na internetu jsem našel vhodný motorek s planetovou převodovkou a solidním převodem přijatelných rozměrů a síly a to u eshopu HW Kitchen; podobné lze najít i u TME. Motorek jsem vestavěl do plastové skřínky o rozměrech 135x85x50 mm, která se prodává v elektro potřebách. Po zkoušce bylo nutno ještě zpevnit víko skřínky destičkou sklolaminátu, skřínku jsem pak přišrouboval na hliníkovou desku se závitem W 1/4" pro fotostativ. Jako odrušení motorku je nutno přidat mezi kontakty kondenzátor 0,1 µF a pár závitů přívodních vodičů na feritovém toroidu, případně i malé tlumivky. Ovládání rotátorku je přes kablík potřebné délky a jako ovladač jsem zvolil obousměrný PWM regulátor od fy. Neven, který má řízení rychlosti potenciometrem a směr otáčení se ovládá tlačítky. Tento regulátor je  na napětí 6 - 30 V a snese až 3 A, je malý a po vestavění do malé krabičky nezabírá moc místa. Je také možné rotátor ovládat při použití vhodných vyhýbek i po koaxiálním kabelu, kutilové jej pak mohou doplnit i o indikaci polohy a koncové dorazy. Použitý motorek je na napětí 12 V, bez problémů se dá provozovat i na napětí nižší, k dostání jsou i podobné motorky na napětí od 3 V.


U rozměrnějších a tedy i těžších antén pak můžeme ke zhotovení rotátoru použít motorek s převodovkou ze zadního stěrače osobního automobilu - který pak vestavíme do krabice podle jeho rozměrů. Také odzkoušeno. Tento motorek má výhodu v tom, že není nutno řešit koncové dorazy, protože se hřídel otáčí jen o 180°. I tento rotátor se dá s přídavnou deskou se závitem dát na fotostativ, případně s deskou s magnety usadit na střechu automobilu

Na internetu je možno nalézt řešení magnetické antény s dálkovým laděním i rotátorem - viz:   

          https://www.dxengineering.com/parts/cha-rt-rr   

  , toto řešení je ale docela drahé a řekl bych i pro mé potřeby nepraktické. Vše se dá řešit i jinak, podstatně jednodušeji i levněji.

Toto je řešení rotátorku i dálkového ladění od výše uvedené firmy. Cena asi 269 US dolarů. Mám v úmyslu provést konstrukční úpravu rotátorku. Jinak v případě potřeby není problém doplnit rotátorek koncovými dorazy pomocí mikrospínačů a indikace natočení pomocí převodu otáček hřídele na potenciometr, který je pak zapojený do obvodu s ručičkovým voltmetrem a baterií. V případě zájmu není problém vhodné zapojení zveřejnit.

Takto může vypadat MLA s rotátorkem na magnetické základně, rotátorek je ovládán obousměrným PWM regulátorem od fy.Neven. 

Tento PWM regulátor není drahý a plně vyhovuje k rotátorku, k provozu pak stačí i menší akumulátorek s napětím 6V.